کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 15 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 29 شهریور 1397   Thursday 20 September 2018
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 فروردین 1397

صفحه خبر: شبکه


سوراخ‌ها‌ی فیلتر "صدا و سیما" از روزنه‌ها‌ی صافی‌ها‌ی اغلب قریب به اتفاق ادارات، سازمان‌ها‌، نهادها و به کوتاه سخن محل کارهای دولتی و غیر دولتی ریزتر است.این به معنای این است که در گزینش کارکنان "صدا و سیما" سخت گیری‌ها‌ی فراوان صورت گرفته و تلاش و کوشش چشمگیری صورت می‌گیرد تا حرف و سخن نابجا و ناشایست از دهان هیچکدام از مجریان گزینش شده در نرود.
نسخه بالا تا حالا آنچنان که باید و شاید افاقه نکرده و به این دلیل در سالیان گذشته همواره شاهد بوده ایم که اقلیت‌ها‌ی بسیاری از عملکرد صدا و سیما اظهار نارضایتی نموده و گروه بیشماری "اگر حرف زدن نقره باشد،حرف نزدن طلاست" را تنها راه چاره مجریان و گزارشگران محبوب "سازمان" دانسته اند.
در اینکه هر از چندی یکی از مجریان و گزارشگران صدا و سیما بازخواست شده و می‌بایست نزد مردم و مسئولین حساب "حرف‌ها‌ی زده شده" را پس بدهد شکی نیست،اما آنچه در این میان حائز اهمیت است این است که کمتر کسی بابت عقیده غلطی که دارد توبیخ و سرزنش شده و بیشتری‌ها‌ بابت اینکه بخوبی از دهان خود مراقبت نکرده اند اظهار تاسف و شرمندگی می‌نمایند.
نکته مهم این است که اگر میان اعتقادات قلبی و بیانات زبانی یک نفر تفاوت چشمگیر وجود داشته باشد،او هرگز نخواهد توانست زبان خود را در تمام مدت زمان "اجرا" و "گزارش" نگاه داشته و ناگفتنی‌ها‌ را به گوش شنوندگان عزیز نرساند.در این مورد می‌باید به این موضوع اشاره نمود که "آنتراکت"هایی که در بین برنامه‌ها‌ ایجاد شده و ضمن فراهم نمودن فرصت تبلیغات برای صدا و سیما، مجریان سازمان را از شرایط برنامه خارج می‌سازد می‌تواند سبب گردد که قبل از اینکه مجری از خود واقعی دور شده و به خود دلبخواه صدا و سیما نزدیک گردد، اظهارنظری جنجالی که موجبات تالمات و تاثرات قلبی فراوان را فراهم خواهد نمود روی آنتن برود.
روی این حساب،اگر سازمان در برابر دسته گل‌ها‌ و باغ‌ها‌ی آبیاری شده توسط مجریان محترم
به گونه "چرا مراقب حرف زدنت نیستی؟" موضع اختیار ننموده و در عوض با اختصاص اوقات بیشتری برای ایجاد کنندگان حساسیت‌ها‌، ایشان را مجاب نماید که اعتقاد قلبی ایشان درست نیست و می‌باید دارای تغییرات عمده گردد، بینندگان تلویزیونی را بسیار بیشتر از خود راضی خواهد نمود.
می گویند:"شاید بشود بعضی‌ها‌ را برای برخی اوقات فریب داد،اما فریب همه برای همیشه امری کاملا غیر ممکن می‌نماید".
توجه به موضوع بالا صدا و سیما را بر آن خواهد داشت که هم و غم خود را بر گزینش کسانی که فقط بلدند حرف‌ها‌ی خوب زده و خوب حرف بزنند استوار نساخته و جهت ممانعت از آزاررسانی کلامی حرف‌ها‌ی ناشایست و نابجایی که نه تنها در دل نمانده اند،بلکه دیگر بر سر زبان هم جایی ندارند به آنچه در قلب آدم‌ها‌یی که مایلند در دانشگاه صدا و سیما تدریس نمایند هم نگاهی ویژه بیندازد.
علاوه بر کارکنان سازمان، ما آدم‌ها‌ی عادی هم باید بیش از اینکه نگران "از دهنم در رفت"ها باشیم، پاسخ سوال اساسی "چرا در باره فلان مسئله آنطور فکر می‌کنم؟" را پیدا کنیم، زیرا آنانی که حرف‌ها‌ی از دهان در رفته ناراحت‌شان می‌سازد تنها، مردمی هستند که از اینکه نتوانسته اند کماکان دیگران را گول زده و مانع از این شوند که دیگران به دلنوشته‌ها‌یشان کاملا پی ببرند احساس شرم و خجالت می‌کنند.
با همه این‌ها‌ نگارنده هم "هر حرفی مخصوص یک جایی است" را از صمیم قلب باور داشته و بر توصیه سعدی علیه الرحمه که "هزار مرتبه سعدی به تو نصیحت کرد که نقل محفل ما به مجلسی نبری" مهر تایید می‌زند،هر چند اگر جناب سعدی در عصر اطلاعات و ارتباطات زندگی می‌کرد خوب می‌دانست که با وجود تلفن‌ها‌ی همراه و شبکه‌ها‌ی اجتماعی مجازی دیگر محفلی باقی نمانده است تا اتفاقات آن نقل مجالس گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام